back to top

Honor Magic 5 Lite recenzija: Zašto platiti više?

Honorov pristupačan telefon srednjeg ranga jedan je od najatraktivnijih telefona u svojoj klasi, sa izgledom i dojmom u vodećim stilovima.

Njegov OLED ekran i prilično dobra baterija su za svaku pohvalu. Performanse uređaja bi mogle biti bolje, a činjenica da nemamo adapter u paketu nije nešto čime se uređaj može pohvaliti. Bez obzira na sve, radi se o veoma dobrom i pristupačnom pametnom telefonu, koji će zadovoljiti korisnika koji nije zahtjevan.

U poređenju sa prošlogodišnjim modelom, Huaweijev podbrend Honor donosi poboljšanja u nekim segmentima uređaja. Prošlogodišnji Honor Magic 4 Lite je takođe bio veoma sposoban pametni telefon srednjeg ranga, sa sličnim odličnim trajanjem baterije, ali je bilo prostora za poboljšanje. Imamo priliku vidjeti neka od ovih poboljšanja Magic Lite 5 model, kao što je poboljšanje u pogledu prikaza uređaja, kao i kvaliteta kamera.

honor magic 5 lite

Honor Magic 5 Lite došao je s jednim ciljem: ponuditi potencijalnim korisnicima nadogradnju na ono što su imali priliku vidjeti prošle godine. To je odmah vidljivo na prvi pogled, sa vrlo lijepim AMOLED ekranom i sa svime što AMOLED ekran donosi pametnom telefonu u odnosu na IPS LCD. Njegov sistem kamera je takođe doživeo suptilan remont, što je uvek dobrodošlo. Najveći minus se vjerovatno odnosi na sistem na čipu. Naime, Honor Magic 5 Lite dolazi sa istim SoC-om kao i na prošlogodišnjem modelu; radi se o Snapdragonu 695.

Honor Magic 5 Lite: Dizajn i izgled uređaja

Iako je Honor Magic 5 Lite i dalje pametni telefon srednjeg ranga u smislu specifikacija i karakteristika, na prvi pogled i dodir pomislićete da je to skuplji uređaj. Razlozi za to su izgled i dizajn uređaja, koji čini da telefon izgleda kao “high-end” uređaj. Vidi se da je Huawei uložio mnogo truda da na prvi pogled i dodir pokuša da pridobije potencijalne korisnike.

honor magic 5 lite test

Telefon izgleda i osjeća se kao vrhunski dizajn, sa tankim kućištem od 7,9 mm, dvostruko zakrivljenim ekranom i stražnjom stranom od legure stakla. Ovo je manji telefon od modela Magic 4 Lite, zahvaljujući smanjenom ekranu od 6,67 inča. Takođe je znatno lakši, težak je 175 g, iako ima veću bateriju. Na poleđini telefona vidljiv je povratak prstenastog motiva kamere sa onoga što smo imali prilike vidjeti na Magic 4 Lite modelu. Honor se ovdje oslonila na ovaj takozvani dizajn ‘Matrix Star Ring’.

Dok je bočna maska ​​tanka, sa tankim tasterima za jačinu zvuka i dugmetom za napajanje koji se nalazi na desnoj ivici, gornja i donja ivica su u ravnini. Ovdje dolazimo do prve jasne karakteristike koja ukazuje da je i dalje pristupačan pametni telefon. Naime, Honor Magic 5 Lite nema IP sertifikat za vodootpornost. Neki će reći da to nije minus. Ali iskreno mislim da bi uređaj mogao imati neku vrstu IP certifikata, ako ne i IP68.

honor magic 5 lite ekran

Honor Magic 5 Lite: Ekran uređaja i kvaliteta zvuka

Jedan od najvećih nedostataka prošlogodišnjeg modela Magic 4 Lite bio je ekran. Uređaj koristi LCD ekran, što znači da je kvalitet prikaza slike znatno lošiji u odnosu na onaj koji bi bio da uređaj koristi AMOLED. Srećom, Honor nije napravila istu grešku sa Magic 5 Lite. Ove godine dobili smo uređaj koji dolazi sa AMOLED ekranom rezolucije Full HD+, odnosno 2400 x 1080, na dijagonali 6,67 inča i kao šlag na tortu sa frekvencijom osvježavanja od 120 Hz. Sve ovo naravno znači da je segment prikaza slike znatno poboljšan u odnosu na ono što imamo kod modela Magic 4 Lite.

honor magic 5 lite ekran

Boje dolaze do izražaja, veoma su žive, crne su zaista crne, nisu isprane tamno sive i generalno je prezentacija slike mnogo bolja. Pokrivenost raspona boja je 96,5% sRGB, dok je volumen gamuta 98,3% sRGB u uravnoteženijem profilu normalnih boja. Sve u svemu, ovo su jako dobri rezultati. Kada je osvjetljenje u pitanju, Magic 5 Lite postiže respektabilnih 510 nita sa isključenim automatskim osvjetljenjem u gore pomenutom normalnom načinu prikaza. Bićete malo svetliji sa podrazumevanim režimom Vivid, ali će boje biti žive.

honor magic 5 lite zvuk

Bez obzira na sve to, uređaj je sada još bolji kada je u pitanju uživanje u multimedijalnim sadržajima, a korisniku će biti lakše za oči. Ako vam je kvalitet ekrana i prikaza slike jedan od najvažnijih segmenata u pametnom telefonu, imajte na umu da ćete biti vrlo zadovoljni Honor Magic 5 Lite. Kvalitet zvuka je dobar, ali je manje impresivan u odnosu na kvalitet slike. Na donjoj ivici telefona nalazi se jedan zvučnik, što znači da Honor Magic 5 Lite dolazi sa mono zvučnikom. Takav jedan zvučnik daje jasan zvuk, iako sa ograničenim mogućnostima.

Honor Magic 5 Lite: Specifikacije i performanse uređaja

Honor je opremio Magic 5 Lite sa potpuno istim Snapdragon 695 5G čipom kao i Magic 4 Lite, što je razočaravajuće. Nedavno smo vidjeli kako se Poco X5 Pro po sličnoj cijeni prebacio na Snapdragon 778G, što je rezultiralo značajnim povećanjem performansi u odnosu na Poco X4 Pro i njegov Snapdragon 695. Šteta što Honor nije slijedio taj primjer. Bez obzira na stariji Soc, Honor Magic 5 Lite radi prilično dobro sveukupno, daleko je od onoga što bismo dobili da, recimo, Honor Magic 5 Lite dolazi sa Snapdragon 778G SoC-om.

honor magic 5 lite performanse

Činjenica da je procesor stariji neće se osjetiti u svakodnevnom radu i aktivnostima poput pretraživanja interneta, uživanja u multimedijalnim sadržajima i sličnim stvarima, ali će se osjetiti pri pokretanju zahtjevnih aplikacija, poput video igrica. Ovo je najveći minus, po mom mišljenju, ovog pametnog telefona.

6 GB RAM-a sa 128 GB interne memorije je OK, ali ništa revolucionarno. U kombinaciji sa procesorom radna memorija će obaviti dovoljan posao za svakog nezahtjevnog korisnika, ali ponavljam, od ovog pametnog telefona ne možete očekivati ​​puno. Kada se sve sabere, ovo i nije veliko razočarenje, jer se ne očekuje da će Magic 5 Lite raditi tako dobro u smislu mogućnosti kao neki skuplji uređaji.

Kako nam ide sa kamerama?

honor magic 5 lite kamera

Honor Magic 5 Lite: Kvalitet kamere

Honor je na Magic 5 Lite stavio senzor glavne kamere od 64 MP sa većim brojem piksela, a ovaj put je dodao ultra-širokougaonu kameru od 5 MP, zajedno sa 2 MP makro senzorom čija je svrha iskreno nejasna. Bilo bi bolje da, na primjer, skinu ovaj senzor i stave bolji SoC.

Glavni senzor će proizvesti pristojne, oštre, relativno dobro eksponirane snimke pri dobrom osvjetljenju. Reprodukcija boja je također prilično dobra, sa malo prezasićenosti na koju se oslanjaju mnogi pristupačniji pametni telefoni. Takođe radi prilično dobro u HDR scenarijima, dobro balansirajući svjetlo i sjenu.

Primjeri fotografija dobivenih Honor Magic 5 Lite kamerom:

honor magic 5 lite testna fotografija 1
honor magic 5 lite recenzija: zašto platiti više?
honor magic 5 lite recenzija: zašto platiti više?
honor magic 5 lite recenzija: zašto platiti više?

Ultra-širokougaoni senzor od 5 MP nije ni blizu tako sposoban kao glavni senzor. Postoji veliki pad u detaljima, sa mnogo prigušenom paletom boja. Međutim, ne možemo opet reći da očekujemo neke grandiozne stvari od ovakvih kamera u pristupačnim pametnim telefonima, kao što je Honor Magic 5 Lite.

Prednja kamera od 16 megapiksela sposobna je snimiti pristojne selfije, iako režim selfi portreta neke dijelove fotografije čini mutnim.

honor magic 5 lite baterija

Honor Magic 5 Lite: opcije baterije i punjenja

Jedan od najvećih plusa Honor Magic 5 Lite uređaja svakako je njegova baterija od 5100 mAh. Pored odličnog vijeka trajanja baterije, baterija je veća u odnosu na bateriju od 4.800 mAh koja se nalazi na svom prethodniku.

Šta to znači u praktičnom smislu? Baterija lako može izdržati do dva dana. Možete očekivati ​​da ćete preživjeti cijeli dan umjerene do teške upotrebe, sa oko 4 sata uključenog ekrana, i još uvijek vam je ostalo oko 50%, što je odlično.

Ali i ovdje ima određenih minusa. Prvi se odnosi na činjenicu da uređaj ne dolazi sa adapterom za punjenje u pakovanju. Uz to, uređaj podržava punjenje samo do 40W, što je pad u odnosu na Magic 4 Lite koji je podržavao punjenje do 66W.

softver honor magic 5 lite

Honor Magic 5 Lite: Softverske karakteristike

Honor Magic 5 Lite dolazi sa unapred instaliranim Androidom 12, sa mogućnošću instaliranja Androida 13. Osim toga, ponovo dobijamo Honorov korisnički interfejs, koji je slojevit preko Android operativnog sistema, odnosno Magic UI, koji je ovde u verziji 6.1. Uređaj nema previše bloatware-a, što je dobro. Od standardnih predinstaliranih aplikacija tu su Facebook, Netflix, TikTok i slične.

Zaključak

Honor Magic 5 Lite je sve u svemu vrlo dobar pametni telefon, koji se prije svega odlikuje lijepim dizajnom i izgledom, odličnim trajanjem baterije, vrlo dobrim ekranom i pristupačnom cijenom. SoC i kamere su u redu, ali ovdje ima prostora za poboljšanje, posebno u pogledu sistema na čipu. Ali bez obzira na zastarjeli sistem na čipu, ne može se reći da je ovaj uređaj razočarao ni u jednom segmentu.

Specifikacija Honor Magic 5 Lite:

Dijagonala ekrana16,9 cm (6,67″)
Rezolucija ekranaFull HD+ (2400 × 1080)
Tehnologija prikazaAMOLED
Operativni sistemMagicUI 6.1 (bazirano na Androidu 12)
ProcesorQualcomm Snapdragon 695
br. procesorska jezgra8
Radna memorija/RAM6 GB
Interna memorija / ROM128 GB
Kapacitet baterije5100 mAh
Čitač otiska prstaDa (ispod ekrana)
Rezolucija zadnje kamereGlavna kamera od 64 MP (f/1.8) + ultra-široka kamera od 5 MP (f/2.2) + makro kamera od 2 MP (f/2.4)
Rezolucija prednje kamere16 MP
Vrsta telefonana dodir
Bojacrna
Dimenzije (V x Š x D)161,6 × 73,9 × 7,9 mm
misa175 g
Mrežna podrška5G
Dual SIMTo
Wi-Fi802.11 a/b/g/n/ac
Senzorižiroskop, senzor gravitacije, senzor ambijentalnog svjetla, senzor blizine, kompas
bluetoothda (5.1)
NFCTo
VezaUSB-C

Prednosti uređaja:

  • Dobra izvedba
  • Lijep dizajn
  • Lep OLED ekran
  • Odlično trajanje baterije od 5200 mAh
  • Sve u svemu, prilično dobar odnos uloženog i primljenog

Nedostaci uređaja:

  • Nema bežičnog punjenja
  • Nema IP sertifikata
  • Zastarjeli SoC
  • Nema adaptera u pakovanju

Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: oko 2.260 kuna ili oko 299 eura

Napisao: Ivan Hečimović

Članak Recenzija Honor Magic 5 Lite: Zašto platiti više? prvi put se pojavio na PC CHIP-u.
pcchip.hr

Preporuka:

10 sajtova za gledanje filmova online sa prevodom!

Kako se zarađuje od TikToka

Kako urediti LinkedIn profil

Samsung Galaxy Tab S9 Ultra dobio FCC certifikat

Meta pravi AI nalepnice za Messenger

5 stvari koje virtuelna privatna mreža može sakriti i 5 stvari koje ne može

5 stvari koje virtuelna privatna mreža može sakriti i 5 stvari koje ne može

6 najboljih softvera za kloniranje diska na Windows 10

Izreke i citati o sreći

Xiaomi Redmi Note 12 Pro: Recenzija – Vrlo dobar telefon iz srednjeg cjenovnog ranga

Strategija Kako zaraditi novac u online kazinima

DRUGI UPRAVO ČITAJU

ne propusti