NASA i Ministarstvo energetike SAD-a (DOE) zajedno rade na razvijanju rješenja za proizvodnju električne energije u svemiru, a riječ je o fisijskim nuklearnim reaktorima.
Agencije su odabrale tri koncepta za dizajn nuklearnog reaktora koji bi se mogao postaviti na površinu Mjeseca. Koncepti bi mogli biti spremni za lansiranje do kraja 2030. godine, pet godina nakon što Artemis ponovno pošalje čovjeka na Mjesec, piše FutureTimeline.
Ugovori, koje će Ministarstvo energetike SAD-a dodijeliti, procjenjuju se na 5 miliona dolara, a financirali bi početne projekte za fisijski energetski sustav od 40 kilovata, koji bi trebao trajati najmanje 10 godina u lunarnom okruženju.
Relativno mali i lagani u usporedbi s drugim elektranama, fisijski sustavi su pouzdani i mogu omogućiti kontinuirano napajanje bez obzira na lokaciju, raspoloživu sunčevu svjetlost i druge vremenske uvjete. Kad bi neki od njih uspio osigurati neophodnu količinu energije, to bi bio velik korak za organizaciju dužih istraživačkih misija na Mjesecu, ali i Marsu.
“Nova tehnologija unaprijedit će naše istraživanje Mjeseca, Marsa i potencijalno drugih planeta. Razvoj ovakvih reaktora predstavlja prvi korak u dugoročnom ostanku čovjeka u svemiru”, rekao je Jim Reuter, pomoćnik administratora NASA-ine Uprave za tehnologiju svemirskih misija.
Kompanije koje su dobile tri ugovora su Lockheed Martin, Westinghouse i IX (zajednička kompanija Intuitive Machines i X-Energy).
NASA planira nuklearne reaktore na Mjesecu do 2030. godine? Noob.ba.