back to top

Samsung Galaxy A54 5G – Recenzija

Južnokorejski proizvođač pametnih telefona, tvrtka Samsung prošlog je mjeseca na tržišta izbacila svoju novu seriju pametnih telefona srednjeg razreda, među kojima se nalazi i Samsung Galaxy A54 5G.

Iako se telefon može pohvaliti bržim Exynos procesorom, boljim kamerama, pa čak i boljom kvalitetom zaslona u odnosu na svog prethodnika, Samsung Galaxy A53 5G, sve to naravno dolazi po cijeni, koja kao da je svake godine sve viša u odnosu na ono što uređaji nude. Isplati li se kupovati ovogodišnji Galaxy A54 5G ili je ipak bolje ostati na prošlogodišnjem modelu te koje su sve plusevi i koji su minusi Galaxy A54 5G modela, saznajte u još jednoj recenziji koja slijedi.

samsung galaxy a54 5g

Samsung Galaxy A54 5G: Zaslon uređaja

Jedno od meni najvažnijih obilježja na nekom pametnom telefonu jest njegov zaslon. Samsung je godinama poznat po tome što na svoje Galaxy pametne telefone stavlja vrlo kvalitetne Super AMOLED zaslone, koji jamče vrhunski prikaz slike, fenomenalnu čitljivost pod kutom uz vrlo jasno izražene nijanse crne boje. Galaxy A54 5G ni po čemu ne odstupa od Samsungove tradicije, što se kvalitete zaslona tiče. Ovaj uređaj na sebi ima 6.4-inčni Super AMOLED zaslon, rezolucije Full HD+ Infinity-O izgleda.

Točnije, rezolucija je 1080×2340 točkica ili piksela, s gustoćom točkica od oko 402 ppi, što je samo po sebi, za ovu rezoluciju i veličinu zaslona jako dobro, ali to je donekle i očekivano. Zaslon izgleda vrlo svijetlo, zahvaljujući svjetlini od 1000 nita, što je poboljšanje od 25% u usporedbi od 800 nita kakva je bila kod prethodnika, tako da je čitljivost pri izraženoj sunčevoj svjetlosti također dobra. Prikaz boja je izvrstan, budući da njegova AMOLED ploča nudi klasično bogat prikaz zasićenih boja, što se posebice osjeti kod nijanse crnih. Treba reći i da je zaslon zaštićen Corning Gorilla Glass 5 legurom, što je također plus.

samsung galaxy a54 5g

Još jedna odlična stvar u vezi zaslona, za koju sam siguran da će se svidjeti svima, ne samo onima koji prvo analiziraju kvalitetu zaslona pametnih telefona, jest njegova razina osvježavanja od 120 Hz. Zahvaljujući njoj zaslon nudi fluidno korisničko iskustvo s glatkijim animacijama, pomicanjem i općenito većoj fluidnosti kod pokretanja svih, a posebice zahtjevnijih aplikacija i igara. Slično ostalim Samsung telefonima, postoji takozvani ”Eye Comfort Shield”, koji ograničava plavo svjetlo koje emitira zaslon. Postoji i tamni način rada, naravno.

Možete birati između živopisnog ili prirodnog načina rada zaslona prema svojim željama i možete ručno postaviti ravnotežu bijele boje. Telefon nema DC zatamnjivanje ili način rada protiv treperenja niske svjetline, koji je na primjer, prisutan u nekim telefonima s AMOLED zaslonom u sličnom cjenovnom rangu. No bez obzira na to, nisam primijetio nikakve probleme s titranjem zaslona pri niskoj svjetlini na telefonu. Nema LED diodu obavijesti, ali postoji opcija ”Always-On”, što je uvijek lijepo za vidjeti, iako imajte na umu da će ostavljanje ove opcije uključenom vaš Galaxy A54 5G dodatno trošiti bateriju.

samsung galaxy a54 5g recenzija

Samsung Galaxy A54 5G: Izgled, dizajn i smještaj utora

S gornje strane nalazi se kamera od 32 megapiksela, koja je smještena u maloj rupici (da, radi se o poznatom ”punch-hole” dizajnu), a slušalica je prisutna na gornjem rubu. Dobro je to što je selfie kamera jedva primjetna.

Podnožje uređaja je takvo da se s donje strane nalazi vrlo malo neiskorištenog prostora. Telefon ima senzor otiska prsta, koji je ugrađen u zaslon. Senzor otiska vrlo brzo otključava telefon, ali ipak nije tako brz kao čitač otisaka koji bi se nalazio sa strane ili još bolje, na stražnjoj strani uređaja.

samsung galaxy a54 5g utori

Kada se govori o smještaju tipki, treba reći da se tipka za uključivanje i tipke za glasnoću nalaze s desne strane. Na lijevoj strani nema ništa. Primarni mikrofon, USB Type-C priključak i rešetka zvučnika smješteni su na donjoj strani uređaja. Sekundarni mikrofon i hibridni dual SIM utor nalaze se na vrhu. Telefon nema utor od 3.5 milimetara za slušalice, što je minus po mom mišljenju. Iako izgleda kao da su od metala, strane uređaja zapravo su od polikarbonata.

Sa stražnje strane nalazi se trostruki modul kamere, koje su poredane u ravnoj crti, bez kućišta kamere. Postoji jedna LED bljeskalica. Iako telefon ima ekran od 6,4 inča, smatram da će biti prikladan za držanje, čak i ako nemate velike dlanove. Debljina uređaja je 8,2 mm, što ga čini nešto debljim uređajem. Masa je isto tako malo otišla gore, sa 189 grama na 199 grama u usporedbi s prethodnikom. Jedan od razloga za to može biti stražnja strana, koja je ovoga puta izrađena od stakla.

samsung galaxy a54 5g kamere

Samsung Galaxy A54 5G: Kamere uređaja

Obilježja kamera:

  • Stražnja kamera od 50 MP s otvorom blende f/1.8, OIS
  • Ultra-širokokutna kamera od 12 MP s otvorom blende f/2.2
  • Senzor dubine od 5 MP s otvorom blende f/2.4, LED bljeskalicom
  • Prednja kamera od 32 MP s otvorom blende f/2.2

Možete odabrati opciju od 50 MP iz postavki omjera slike na vrhu, dok su zadane mogućnosti fotografiranja po rezoluciji od 12,5 MP (megapiksela). Također ima Pro video mogućnosti, pojedinačno snimanje videa, noćni način rada, usporeno snimanje, Hyperlapse. Postoji i Live Focus mod za portret. Također možete podesiti bokeh efekt prije ili nakon snimanja. Postoji opcija selfie portreta za prednju kameru koja koristi softver za zamućivanje pozadine. Postoji i širokokutna opcija za prednju kameru, koja je slična drugim Samsungovim telefonima u ovom cjenovnom rangu.

Kad je riječ o kvaliteti fotografija, treba reći da su fotografije koje su fotografirane pri dnevnom svjetlu sa senzorom od 50 MP bolje od one koje su fotografirane A53 5G modelom, što je naravno i očekivano i plus. Uz to, kamera bilježi dobru količinu detalja, stvara dobro eksponirane fotografije s dobrim dinamičkim rasponom i detaljima, a dinamički raspon može se dodatno poboljšati omogućavanjem HDR načina rada postavke, koje automatski uključuju HDR kada je to potrebno. Ultra-širokokutna kamera od 12 MP daje fotografije solidne kvalitete na dnevnom svjetlu.

samsung galaxy a54 5g test kamere 1
samsung galaxy a54 5g - recenzija
samsung galaxy a54 5g - recenzija
samsung galaxy a54 5g test kamere

Dvostruke makro fotografije fotografirane glavnom kamerom su OK kvalitete, a tu je i namjenski način makro kamere koji je pristojan, no radi adekvatne kvalitete morate držati pametni telefon na udaljenosti od nekoliko centimetara od objekta. Fokus uživo je dobar u otkrivanju rubova. Performanse pri slabom osvjetljenju su dobre, što se može dodatno poboljšati noćnim načinom rada koji nudi više detalja, ali vam ruka mora biti što je moguće mirnija, budući da su potrebne dvije do tri sekunde za obradu. Fotografije fotografirane pri rezoluciji od 50 megapiksela imaju dobru količinu detalja.

Prednja kamera od 32 megapiksela dobra je u većini slučajeva. Širokokutni način rada snima slike u rezoluciji od 12 megapiksela nakon spajanja točkica ili piksela, zahvaljujući takozvanoj ”Pixel-Binning” tehnologiji, dok normalni način rada fotografira u rezoluciji od 8 megapiksela. Softversko zamućenje u načinu rada fokusa uživo ima dobru detekciju rubova.

Kamere mogu snimati videozapise u maksimalnoj 4K rezoluciji pri 30 sličica u sekundi. Stražnja kamera također može snimati videozapise u 60 sličica po sekundi u Full HD rezoluciji, ali stabilizacija radi samo  kada korisnik snima snimke u 30 sličica u sekundi, kada je omogućena u postavkama.

samsung galaxy a54 5g test

Samsung Galaxy A54 5G: Softverske mogućnosti, korisničko sučelje

Samsung Galaxy A54 5G dolazi s Androidom 13, sa sigurnosnom zakrpom iz veljače. Povrh Androida 13, uređaj na sebi najnoviji Samsungov One UI 5.1 koji donosi nekoliko novih značajki kao što je Photo Remaster temeljen na umjetnoj inteligenciji koji vam omogućuje uklanjanje sjena i odraza, poboljšanja dinamičkog vremenskog widgeta, pametnog widgeta za prijedloge i još poneku novost. Kao i vodeći modeli, Samsung je potvrdio 4 ažuriranja operativnog sustava, uz 5 godina sigurnosnih ažuriranja.

Odlična mogućnost pod nazivom ”Device Maintenance” omogućuje vam upravljanje trajanjem baterije, pohranom, upotrebom radne memorije i sigurnošću vašeg uređaja. Tu je i značajka RAM Plus, koja koristi internu memoriju telefona za proširenje radne memorije za dodatnih 8 GB, uz postojećih 8 GB RAM. Ovo je omogućeno automatski.

Čitači otisaka prstiju i mogućnost otključavanja uređaja licem

Telefon ima ugrađeni senzor otiska prsta ispod zaslona, koji sve u svemu radi jako brzo. Dobar je, ali ne tako brz kao fizički skener otiska prsta. Možete dodati do 3 otiska prsta, a dodavanje otiska prsta je jednostavno. Uređaj ima i podršku za prepoznavanje lica, koji ne radi baš dobro ako je osvjetljenje u prostoriji slabo. Oba su zaštićena Knox sigurnošću.

samsung galaxy a54 5g

Samsung Galaxy A54 5G: Novi SoC nudi nove mogućnosti u pogledu performansi

Galaxy A54 5G je prvi Samsungov pametni telefon koji dolazi s Exynosom SoC, modelom 1380, izrađenom na arhitekturi od 5 nanometara. Sustav na čipu može se pohvaliti svoje četiri jezgre koje rade na radnom taktu od 2.4 GHz, odnosno Cortex-A78 koje su namijenjene visokim performansama i druge četiri, koje rade na radnom taktu od 2.0 GHz, koje služe za učinkovitiji način rada.

Tijekom testiranja uređaj ne bi trebao pokazivati nikakav veći problem u pogledu performansi, ali Mali-G68 MP5 GPU u A54 5G suočava se s istim problemom s kojim se suočavao Exynos 1280 SoC, koji se nalazi u Galaxy A53 5G uređaju. To ne znači da uređaj nije u redu za pokretanje zahtjevnih aplikacija, ponajprije videoigara.

samsung galaxy a54 5g benchmark

Ne, na uređaju ćete moći ”vrtjeti” igre na visokim detaljima, ali ako ih stavite na maksimalne detalje, osjetit ćete povremeno zastajkivanje, što se pogotovo osjeti kod igara za više igrača koje igrate putem interneta. Sve u svemu, SoC je OK, ali ništa posebno. Na primjer, Snapdragon 778G je i dalje puno bolji.

Samsung Galaxy A54 5G: Vijek trajanja baterije i mogućnosti punjenja

A54 5G dolazi s baterijom od 5000 mAh. Zahvaljujući njoj i boljoj optimizaciji potrošnje energije moći ćete izvući oko 6 sati uključenog zaslona uz nekakvu ”casual” upotrebu uređaja. Prilagodljiva štednja baterije i druge opcije omogućit će vam produljenje trajanja baterije, ali to može utjecati na izvedbu i performanse.

Samsung u pakiranju ne nudi punjač, što je po mom mišljenju minus (Samsung kaže da to ne čini zbog ”zaštite okoliša”, no je li zaista tako ostavit ću vama na razmišljanje), ali telefon podržava punjenje od 25 W. Sa službenim brzim punjačem od 25 W potrebno je oko 1 i pol sat kako bi se uređaj napunio od 0 do 100%, a 0 do 50% trebat će mu oko 41 minuta. To je ipak manje u odnosu na konkurente.

samsung galaxy a54 5g cijena

Zaključna riječ

Ovogodišnji Samsungov pametni telefon iz srednjeg razreda, A54 5G donosi neka poboljšanja, koja nisu osjetna, pogotovo ne u odnosu na A53 model, ali ipak postoje. Najveća poboljšanja odnose se na kvalitetu kamera, bolji SoC i malo bolji zaslon, koji je i prošle godine bio odličan. Kada se sve zbroji i oduzme, postavlja se pitanje: vrijedi li Samsung Galaxy A54 5G oko 489 eura?

Ovisno o tome što tražite na jednom pametnom telefonu i ovisno o tome želite li da to bude uređaj renomiranog proizvođača ili ne. Odgovor na ovo pitanje ovisit će o svakom korisniku posebno. No sve u svemu, Samsung je svojim novim Galaxyjem A54 5G u stvari nastavio ondje gdje je stao lani, uz lagana poboljšanja, što je naravno, uvijek dobrodošlo.

Veličina zaslona6.4 “
Tip zaslonaSuper AMOLED, 120Hz, 1080 x 2340
Interna memorija128 GB
Proširiva memorijada, do 1TB
RAM memorija8 GB
Stražnja kameraTrostruka: 50 MP, f/1.8, (široka), PDAF, OIS; 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultraširoka), 1.12µm; 5 MP, f/2.4, (makro)
Prednja kamera32 MP, f/2.2, 26mm (široka), 1/2.8, 0.8µm
Tip procesoraExynos 1380 (5 nm), Octa-core (4×2.4 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55)
Kapacitet baterije5000 mAh
SIMDual SIM
Vrsta OS-aAndroid 13
Operativni sustavAndroid
OstaloIP67 otpornost na vodu, NFC, 25W brzo punjenje baterije, senzor otiska prstiju, zbog smanjenja zagađivanja okoliša Samsung je iz paketa uklonio USB adapter za napajanje i slušalice, kabel USB-C je u paketu
Dimenzije158.2 mm x 76.7 mm x 8.2 mm

Plusevi uređaja:

  • Odličan dizajn i izgled
  • Poboljšana kvaliteta kamere
  • Solidno trajanje baterije
  • Ima utor za microSD karticu
  • Poboljšani čitači i senzori

Minusi uređaja:

  • Nema bežično punjenje
  • Performanse su ponekad osrednje, zna se osjetiti zapinjanje, pogotovo kod obavljanja zahtjevnijih zadataka
  • Video stabilizacija bi mogla biti bolja

Cijena u hrvatskim trgovinama: oko 489 eura ili oko 3.684 kune

Piše: Ivan Hečimović

Članak Recenzija Samsung Galaxy A54 5G first appeared on PC CHIP.
pcchip.hr

Preporuka:

Samsung Galaxy Tab S9 Ultra dobio FCC certifikat

Meta pravi AI nalepnice za Messenger

5 stvari koje virtuelna privatna mreža može sakriti i 5 stvari koje ne može

5 stvari koje virtuelna privatna mreža može sakriti i 5 stvari koje ne može

6 najboljih softvera za kloniranje diska na Windows 10

Izreke i citati o sreći

Xiaomi Redmi Note 12 Pro: Recenzija – Vrlo dobar telefon iz srednjeg cjenovnog ranga

Strategija Kako zaraditi novac u online kazinima

Obsidian vs. Pojam: Koja je aplikacija za bilježenje bolja?

Auto zvučnici – Sve što trebate znati o njima

DRUGI UPRAVO ČITAJU

ne propusti