back to top

Oukitel C3 Mobitel – Cijena i Specifikacija Modela | ITRevolucija

Tokom protekle godine svi smo se, manje-više susretali s kineskim smartfonima, čitajući njihove recenzije. Neki od njih su mobiteli marke Oukitel, čija je većina uređaja poznata po zvjerskoj jačini baterije.

Oukitel nije poznat samo po izvanrednoj jačini baterije, nego i mnogim drugim pogodnostima. Ovog puta, kompanija je predstavila jedan takav uređaj, koji za malo novca nudi vrijedne karakterstike. Oukitel C3 model košta oko 60$ + PDV i carina, te je jedan od pristupačnijih Android Marshmallow pametnih uređaja na tržištu.

Ukoliko se odlučite za bržu dostavu, garanciju od 12 mjeseci, poklon gel masku i slušalice možete kontaktirati naše prijatelje iz MobitelShopa i kupiti mobitel po akcijskoj cijeni od 140 KM. S obzirom da bi te funkcije pridodale visni cijene, ovaj jeftini model oskudjeva po pitanju 4G LTE-a i drugih ukrasa. Me?utim, ipak nudi funkcije koje su prije samo par godina smatrane najkvalitenijim mogu?im.

Šta se nalazi unutar pakovanja?

Oukitel C3 nudi isto narandžasto pakovanje koje je postalo sinonim za pakovanja Oukitel Brenda.U kutiji dobijete niz standrardne dodatne opreme, kao što su adapter za napajanje, USB kabal, vodič za početnike, garantnu karticu i zaštitnu foliju za ekran. Većina smartfon proizvođača početničkog levela, ne nudi slušalice uz dodatnu opremu, međutim Oukitel je iznenadio svoje kupce i u kutiji možete naći jako kvalitetne slušalice.

Spcifikacije:

• 5-inčni 720p IPS kapacitivni ekran
• CPU: MTK66580A Quad Core 1.3 GHz | GPU: Mali-400MP1
• 1GB RAM / 8GB ROM, podržava i micro SD karticu do 128 GB
• 8 MP stražnja kamera, 2 MP prednja kamera
• Li-Po 2000 mAh baterija
• Android 6.0 Marshmallow
• Dual-sim
• Frekvencije mreže koje podržava: 2G: GSM 850/900/1800/1900MHz, 3G: WCDMA 900/2100MHz
• Bluetooth 4.0
• Dimenzije: 71 x 141 x 8.8 mm
• Težina: 155 g

Hardver i dizajn

Za cijenu od 60$ nisam očekivao oklop napravljen od vrhunskog metala, niti bilo koji drugi egzotični materijal, ali mogu reći da je plastika koja je korištena, razumno dobrog kvaliteta, te je poprilično dovoljna u ovom slučaju. Što se tiće boje, dobio sam mobitel tamno-plave verzije, kojom sam poprilično zadovoljan. Stražnja strana uređaja je, kako kažu, teksture inspirisane dijamantima.

Izuzev teksture na zadnjoj strani mobitela, cjelokupni dizajn je poprilično standardnog izgleda, ali je ipak uspio privući pažnju svojom bojom u nekoliko navrata. Oukitel nikako nije pogriješio skromnim dizajnom , iako na tom polju nisu htjeli da rizikuju. Položaj tipki, lokacija kamere i mikrofona su prilično generički. Tipke za volumen i napajanje su s desne strane uređaja, USB, kao i priključak za slušalice je na vrhu.

Zvučnik je pozicioniran prema donjem desnom uglu stražnje strane mobitela, a mikrofon se nalazi na donjoj ivici, dok je zadnja kamera centrirana na vrhu sa LED bljeskalicom pored nje. S prednje strane je rešetka zvučnika, pored nje, s jedne strane je kamera, a s druge svjetlosni senzor. Pametni telefon nema nikakve fizičke tipke za navigaciju i oslanja se na kapacitivne tipke na dnu ekrana. Treba napomenuti da kapacitivne tipke ne svijetle, što mi je u početku smetalo dok se nisam navikao.

Displej

Oukitel C3 posjeduje 5-inčni IPS LCD zaslon sa rezolucijom od 720p, odnosno 294 pixela po inču. To je sasvim pristojan displej za mobitel ovog ranga, koji posjeduje korektne uglove gledanja, kao i ?itljivost na suncu.

Većina zaslona na jeftinijim modelima telefona djeluje isprano kako se povećava svjetlina, ali to nije slučaj i sa ovim modelom.

Softver

Za razliku od većine pametnih telefona u svom cjenovnom rangu, Oukitel C3 dolazi s predinstaliranim Android 6.0 Marshmallow. Pokretač pametnog telefona je malo neobičniji, međutim, ni to nije nešto ekstravagantno. Oukitel je postavio izgled aplikacija iz najnovije verzije svog pokretača, ali je i zadržao MIUI izgled ikonica.


Bilo je stvarno dobro baviti se samo osnovnim setom aplikacija. Nije bilo uopšte beskorisnih aplikacija poput Hangouts, Photos, Play Movies itd. Koje inače nikad ne koristim, a koje bespotrebno zauzimaju prostor i sprečavaju me da instaliram nešto što meni više odgovara. Nedostatak smeća na uređaju je vjerovatno jedan od razloga zbog kojih nisam iskusio slučajna restartovanja ili prekoračenje resursa.

Oukitel Performanse

Oukitel C3 je jedan od prvih pametnih telefona koji se pokreće novim MediaTek MTK66580A quad core procesorom. Radi na 1,3 GHz i upareno je sa Mali-400MP1 GPU. Iako smartphone ima samo 1 GB RAM-a, vrlo je odgovoran u svim zadacima. Ja sam bio posebno impresioniran multi-tasking sposobnošću, jer sam rijetko morao zatvoriti sve aplikacije. Nisam siguran koliko je za to zaslužan Marshmallow, ali mobitel je zaista nesmetano funkcionisao tokom perioda testiranja. 

Pokazatelji, međutim, imaju drugačiju priču. Obzirom da  CPU i GPU nisu vrhunski, razumljivo je da ni njihovi rezultati neće biti najbolji. U realnom korištenju, kao što su telefonski pozivi, slanje poruka, IM aplikacije, pretraživanje i neobavezno igranje, C3 sija, i to je zaista nešto odlično za telefon u ovom cjenovnom rangu.

Oukitel C3 baterija

Iako baterija od 2000 mAh djeluje dosta malo u praksi ne izgleda tako. Mobitel je uspio izdržati 1 dan i 15 sati,a screen on je bio 4 sata i 30 minuta, sa čestim dopisivanjem.
Oukitel je predstavio svoju vlastitu aplikaciju za uštedu baterije, što je radilo prilično dobro u takvim uslovima. Zahvaljuju?ći aplikaciji uspio sam dobiti dodatnih 5 sati rezervnog vremena, nakon što je baterija došla na 10%.
Telefon ne podržava nikakvu vrstu brzog punjenja, te je potrebno 2 i po sata da se baterija od 0% napuni na 100%. Punjenje baterije od 50% je prilično brzo, ali je i crpljenje do 50% također veoma brzo.

Audio i kvalitet poziva

Kod većine telefona danas, ne postoji mnogo nedostataka u vezi sa kvalitetom poziva, pa je tako i na C3 modelu kvalitet bio sasvim pristojan.

Postoje dva nivoa sistema audio poboljšanja, dostupna za zvučnike i slušalice, svaki sa režimom za video i muziku.

Testirao sam audio izlaz pomoću slušalica, a rezultati su bili prilično dobri. Čak i bez omogućenog digitalnog poboljšanja, zvuk je bio jasan i dovoljno glasan, sa dovoljnom količinom basa. Postavka bas pojačivača je također dostupna za slušalice, ali meni je zvuk bolji bez toga, jer on proizvodi pomalo prigušen zvuk.

Oukitel C3 kamera

Kvalitet kamere nije baš za poželjeti. Nema odgovarajuće optimizacije slika, ali kamera nije u potpunosti beskorisna.

Slike napravljene izbliza i sa dobrim osvjetljenjem izgledale su sasvim solidno.Fotografije prirodnog okruženja, napravljene napolju, bile su veći izazov za okidač od 8 megapiksela i te slike su bile zadovoljavajuće.

Zaklju?ak

Oukitel je obavio dobar posao sa C3 modelom, i ako zanemarimo kameru, smatram da uređaju ništa ne fali za normalnu upotrebu. Bolji je od većine uređaja Indijskih proizvođača, istog cjenovnog ranga, koje sam ja koristio. Baterija bi mogla biti malo jača, ali s obzirom na cijenu telefona ne mogu se žaliti.

DRUGI UPRAVO ČITAJU

ne propusti