Na prvi pogled, Xiaomi Mi 11i je “smanjena” verzija Mi 11, ali nije samo to. To je solidan dokaz da je trend “pristupačnog/glavnog pametnog telefona” živ i zdrav, iako to ovih dana uglavnom pokušavaju tajvanski i kineski brendovi. Xiaomi Mi 11i je veoma moćan i brz i ima jedan od najsjajnijih OLED ekrana na tržištu.
Trajanje baterije je takođe solidno, a iako je konstrukcija telefona malo plastična, izgleda i osjeća se dovoljno premium. Mnogo toga je uklonjeno kako bi se cijena svela na standardnu cijenu od 600 eura, što je 50 do 100 eura ispod modela Mi 11. Za početak, uređaj nema mogućnost bežičnog punjenja.
Takođe ne postoji slot za MicroSD karticu, kao i slot od 3,5 mm. O čemu se tačno radi, da li se isplati i da li se isplati kupiti najnoviji pametni telefon iz Xiaomijeve kuhinje, koji danas na Hrvatsko tržište možete naći po ceni od oko 600 evrau nastavku pročitajte recenziju koja slijedi.
Dizajn i izgled uređaja
Ako ste vidjeli Mi 11 i Mi 11 Ultra, primijetit ćete da Mi 11i ne dijeli potpuno isti jezik dizajna, već je prilično sličan indijskom Redmi K40 Pro na kojem je zasnovan. Sam po sebi, Mi 11i izgleda prilično dobro. Njegov dizajn staklene stražnje strane ne izgleda ni približno tako dobro kao kod ostalih uređaja u seriji, ali nije ni loš. Staklena stražnja strana prikuplja sve moguće otiske prstiju osim ako ne stavite silikonski poklopac na Mi 11i, inače ćete brisati mrlje svaki put kada ga podignete.
Ali na kraju dana, ljepota svega, uključujući pametne telefone, je u oku promatrača, a dizajn Xiaomi Mi 11i je dobar primjer za to. Telefon ima plastični okvir, zakrivljenu staklenu poleđinu (Gorilla Glass 5) i ravan ekran od 6,67 inča sa centralno postavljenom selfi kamerom u takozvanom punch-hole dizajnu. Izbočina kamere značajno strši iz tijela i dizajn je u dva koraka.
Izbočina “glavne” kamere strši samo malo iznad kućišta, a tu je i izdužena izbočina na kojoj se nalaze same kamere, dodajući još jedan milimetar uređaju, što po mom mišljenju nije strašno. Meni se lično sviđa dizajn. Mislim da izgleda “kinematografski” i podsjeća me na kameru. Ali nekima bi to moglo biti odbojno. Stražnja strana je sjajna sa završnom obradom poput ogledala. Ovo Xiaomi 11i daje onaj “premium” izgled, sve dok ne dodirnete telefon, jer je telefon magnet za mrlje.
Sve u svemu, smatram da je dizajn ugodan oku i da je jednak drugim vodećim telefonima. Kvalitet izrade je zaista dobar, dok su tipke prilično osjetljive.
Ekran i prikaz slike
Xiaomi Mi 11i dolazi opremljen 6,67-inčnim Super AMOLED panelom (vjerovatno proizveden od strane Samsunga), sa FHD+ rezolucijom. I dok je to jasna razlika u odnosu na rezoluciju od 1440 x 3200 u boji Mi 11, većina vas neće moći primijetiti razliku. Ekran je takođe veoma svetao; na vrhu je testne skale sa 926 nita pod direktnim sunčevim zracima.
To je panel brzine osvježavanja od 120 Hz, ali u meniju možete prebacivati samo između 60 Hz i 120 Hz. Ako želite najprecizniju shemu boja, odaberite mod Original Color, on također proizvodi najtopliju sliku. Ekran je svetao i jasan kao što biste očekivali, sa odličnim uglovima gledanja i na sreću ravan koliko i postaje. Bočno postavljen čitač otiska prsta ugrađen je u dugme za napajanje i izuzetno je precizan i brz.
Performanse uređaja
Sa Snapdragon 888 procesorom, 8 GB RAM-a i UFS 3.1 memorijom, Mi 11i će bez problema podnijeti sve što mu bacite. Zahvaljujući prisustvu FHD+ ekrana, čip i GPU su ostavljeni da igraju igre na punom grafičkom nivou sa osjetljivim ali preciznim odzivom na dodir igrajući PUBG i COD Mobile. MIUI 12.5 takođe nije zanemarljiv u odeljenju performansi.
Ne budite zabune, Xiaomijev Mi 11i ima svu snagu koja vam može zatrebati i više. Nisam siguran da li je u pitanju plastični okvir ili velika veličina kućišta, ali telefon se ne zagreva previše pod opterećenjem. 8 GB RAM-a bi trebalo biti više nego dovoljno za pokretanje više aplikacija bez ikakvih problema, a 256 GB interne memorije bi također trebalo biti dovoljno, iako mu nedostaje slot za SD karticu.
Opcije baterije
Kao i kod većine vodećih pametnih telefona, sa Xiaomi Mi 11i možete udobno upravljati cjelodnevnim korištenjem i imati oko 10-20% baterije prije spavanja. Za razliku od OnePlus 9 sa svojim nevjerovatno brzim punjenjem od 65 W, Xiaomi-jev Mi 11i podržava samo punjenje od 33 W koje postiže punjenje od 70% za 30 minuta.
Tu je i razočaravajuće odsustvo bežičnog punjenja, koje je opet prisutno na rivalskom OnePlus 9. Nemojte me pogrešno shvatiti, Mi 11i ima velike brzine punjenja koje su sasvim u redu, sve dok ne gledate konkurenciju.
Softverske mogućnosti
Kao i većina brendova pametnih telefona, Xiaomi ima svoj prilagođeni komplet koji radi na vrhu Android operativnog sistema, a Mi 11i radi na MIUI 12.5 baziranom na Androidu 11. Za razliku od iskustva sa MIUI softverom od prije nekoliko godina, verzija 12.5 je mnogo lakša od prethodnih iteracija i dovoljno je lak za navigaciju. MIUI je znatno poboljšan, a čak ćete pronaći i Google Discover Feed kada odete na krajnju lijevu ploču na početnom ekranu.
Ovaj prilagođeni skin/UI je pomalo blještav i vizualno težak, ali također omogućava dublje prilagođavanje nego što biste očekivali. Neki kažu da je Xiaomi “pod utjecajem” iOS-a, ali ja mislim da to nije slučaj, barem ne više. Možete prilagoditi gotovo sve: možete birati između klasičnog početnog ekrana ili onog s fiokom za aplikacije. Postoji tamni režim za ceo sistem, možete se prebacivati između navigacije pokretima i dugmadi, a takođe možete promeniti njihov raspored i programirati ih da rade cool stvari.
U stvari, MIUI je prešao dug put i zaista sam zadovoljan najnovijom iteracijom. Lep je, ali nije naduvan i može da radi mnogo stvari, ili jednostavno da radi onako kako jeste ako ne želite previše da petljate sa postavkama. Bočno postavljen skener otiska prsta zaslužuje nekoliko redaka. Zaista je brz i prilično precizan, posebno ako odvojite vrijeme za unos dvostrukim palcem. Međutim, nedostaje mi funkcija gdje možete prevući prstom prema dolje na ekranu obavijesti direktno sa skenera.
Mogućnosti kamere
Xiaomi Mi 11i ima sistem trostruke kamere na zadnjoj strani. Moglo bi se pomisliti da je ovo ista konfiguracija kao sistem koji se nalazi u Mi 11. Nije. Glavna kamera ima veliki senzor od 108 MP, ali je malo drugačija od one u standardnom modelu.
Ultraširoka kamera je takođe smanjena sa 13MP na 8MP, a makro kamera je u suštini ista u oba modela. Kakvi su rezultati ove ne baš kozmetičke preobrazbe? Ali slike koje je snimio glavni senzor su i dalje prilično dobre.
S druge strane, ultraširoka kamera nije tako ultraširoka (119 stepeni) i proizvodi slike sa malo drugačijim tonalnim kvalitetima. Dok su fotografije sa glavne kamere realistične i tople, slike snimljene ovim objektivom obično su hladnije i zasićenije od onih snimljenih glavnim senzorom. Makro snimci su prilično dobri ako ste u tome. U stvarnosti, nećete koristiti ovu kameru prečesto, a telefoto ili kvalitetniji ultraširoki fotoaparat je nešto što je bilo lijepo imati.
Xiaomi može snimati video zapise do 8K rezolucije, iako bi 4K pri 60 sličica u sekundi trebalo biti više nego dovoljno za sve praktične svrhe. Autofokus je prilično brz pri snimanju, ali stabilizacija slike je prilično osrednja, posebno u poređenju sa drugim telefonima slične cijene.
Primjeri fotografija snimljenih Xiaomi Mi 11i:
Noćni režim daje pristojne slike sa dobrom količinom detalja, ali su više dobre nego izvanredne zahvaljujući nedostatku OIS-a. Bilo da objavljujete na Instagramu ili samo dijelite trenutke obroka, Mi 11i je na visini zadatka, stvarajući primamljive slike hrane koju ćete pojesti. I uvijek ih možete prilagoditi pomoću uređivača ugrađenog u aplikaciju za kameru. Sve u svemu, što se tiče kvaliteta, daleko je od mogućnosti noćnog režima koji drugi vrhunski modeli mogu izvesti.
Isplati li se kupiti ovaj uređaj?
Kao što je spomenuto u odjeljku Kamera, Xiaomi-jev Mi 11i savršeno pogađa svoje ciljeve, ali bez ikakvih izvanrednih karakteristika ili nedostataka po cijeni koja ide sve do 4.500 INR. Lako će vas provesti kroz dan i napuniti bateriju u prilično brzom vremenu, ima jako dobar Super AMOLED ekran, kamere su OK, posebno glavna.
Sve u svemu, bićete zadovoljni Xiaomi-jevim Mi 11i u džepu, a da ne osećate potrebu da ističete bilo koju od njegovih karakteristika, što se obično dešava kada proizvođači dopunjuju svoje asortimane rebrendiranjem drugih modela. Šteta jer je sam po sebi Mi 11i veoma dobar telefon, samo što ga je na ovaj ili onaj način zasjenio svaki drugi član porodice Mi 11.
specifikacija:
Procesor OctaCore Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
Model CPU-a 1×2,84 GHz Kryo 680 i 3×2,42 GHz Kryo 680 i 4×1,80 GHz Kryo 680
GPU model Adreno 660
Memorija (RAM) 8 GB
Memorija za skladištenje (GB) 256 GB
Ekran Super AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1300 nita (vrh), 1080 x 2400 piksela, 20:9 odnos (~395 ppi gustina)
Zadnja kamera 08 MP, f/1.8, 26 mm (široka), 1/1.52″, 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 119˚ (ultrawide) 5 MP, f/2.4, 50 mm (makro), 1/5.0 ″, 1,12 µm
Prednja kamera 20 MP, f/2.5, (široka), 1/3.4″, 0.8µm
Bluetooth Da
WiFi standard 802.11 b/g/n/ac
GPS Da
NFC Da
MicroSD slot n/a
Tip SIM kartice Nano SIM
Dual SIM Da
Baterija: Li-Po 4520 mAh, ne može se ukloniti
Dimenzije [mm] 163,7 x 76,4 x 7,8 mm
misa [g] 196
Cijena: 600 eura
Prednosti uređaja:
- Veoma dobar prikaz slike
- Odličan SoC
- Impresivno trajanje baterije
- Sve u svemu, prilično dobar izgled i dizajn
- MIUI12 je iznenađujuće dobar
- Pristupačno
Nedostaci uređaja:
- Od kamera je samo glavna veoma dobra
- Nema bežičnog punjenja
- Nema utor od 3,5 mm
Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: oko 600 evra
Napisao: Ivan Hečimović
Recenzija Xiaomi Mi 11i: Odličan telefon srednjeg ranga prvi put se pojavio na PC CHIP-u.
pcchip.hr