Iako ja. Proxy ili posredna mreža i VPN-ove ili virtualne privatne mreže Oni pružaju dodatne nivoe privatnosti, radeći to na različite načine.
Kada uspoređujete mogućnosti proxy i VPN-a, razlika je da se proxyji djeluje isključivo kao kandidat između Interneta i korisnika. S druge strane, VPN saobraćaj prolazi kroz kriptirani tunel i korisnički uređaj, zbog čega VPN-ovi su efikasna rješenja u vezi sa dodatnom zaštitom od sigurnosti korisnika. U nastavku ćemo dobiti malo detaljnije razliku između ova dva načina zaštite privatnosti korisnika.
Koji je točno posrednik ili “proxy” mrežni poslužitelj?
Medicinski ili proxy server funkcionira kao vrata između Interneta i korisnika. Poznat je i kao posrednički poslužitelj, jer se nalazi između krajnjih korisnika i svih web lokacija koje posjećuju. Proxy server ima vlastiti internetski protokol adresu (IP), pa se čini da mrežne aktivnosti dolaze s drugog mjesta. Postavlja se poput vatrozida ili web filtra i štiti vaše uređaje iz prijetnji interneta.
Glavna prednost proxy servera ogleda se u činjenici da se ne povezujete kao korisnik izravno na web mjesto tako da ne vidi vašu kućnu IP adresu. Umjesto toga, pogledajte IP adresu Proxy server, što znači da je vaša IP adresa zaštićena.
S obzirom na sve to, postoji nekoliko vrsta posrednika ili “proxy” servera. U nastavku ćemo ukratko objasniti većinu onih koji se najčešće koriste.
- “Naprijed proxy”
Tako -Cald “Prosled Proxy” nalazi se ispred klijenta i koristi se za prenos podataka u korisničke grupe unutar interne mreže. Kada se zahtjev bude poslan, proxy server ispituje ga da odluči da li će nastaviti uspostavljanje veze. Proxy za prosljeđivanje je najbolje za interne mreže kojima je potrebna jedna ulazna točka.
Omogućuje IP sigurnost za one u mreži i omogućava direktnu administrativnu kontrolu. Ali proxy može ograničiti sposobnost kompanije ili entiteta da udovolji potrebama pojedinačnih krajnjih korisnika.
- “Prozirni proxy”
Transparentni proxy može korisnicima dati iskustvo identično onome što bi morati koristiti svoj, kućni računar. S tim u vezi, ovaj server je “proziran”. Neugodna stvar na takvim serverima je što mogu “nametnuti” korisnike bez znanja korisnika o tome.
Transparentni proxy poslužitelji pogodni su za kompanije koje žele koristiti punomoćnik bez obavještenja zaposlenika o korištenju. Njegova prednost pruža besprijekorno korisničko iskustvo. S druge strane, prozirni proxyji su osjetljiviji na određene sigurnosne prijetnje, kao što su sin napada negiranjem usluge.
- Anonimni “proxy” serveri
Anonimni proxy server fokusiran je na dodatnu zaštitu privatnosti korisnika jer se ne može nadgledati. Djeluje pristupom internetu u ime korisnika, dok istovremeno sakriva njihov identitet i informativne informacije o računaru.
Transparentni proxy najprikladniji je korisnici koji žele imati potpunu anonimnost prilikom približavanja interneta. Iako transparentni proxyjs pružaju jednu od najboljih mogućih zaštite identiteta, ni oni nisu idealni. Mnogi smatraju upotrebu prozirnog proxyja neprikladnog iz više razloga.
- Proxy visok nivo poslužitelja anonimnosti
Proxy visoki anonimni anonimni je punomoćnik koji ide korak dalje. Funkcije funkcioniše brisanje korisničkih podataka prije nego što se proxy pokušava povezati na željenu web stranicu. Proxy Visoki anonimni poslužitelj je najprikladniji za korisnike koji su anonimni apsononim apsolutnom potrebom, poput zaposlenih koji žele da se ne žele nadgledati.
Loša strana je da su neki od njih, posebno slobodni, u suštini mamac koji su postavljeni kao korisnici zamke i koriste se za pristup osobnim podacima ili korisničkim podacima kroz njih.
- Zajednički ili zajednički proxy
Uobičajeni ili zajednički proxy poslužitelji koriste više od jednog korisnika po jedan. Takvi serveri pružaju pristup IP adresi koji mogu se dijeliti i drugi korisnici po vašem izboru.
Ova vrsta servera je vrlo dobra opcija za one korisnike koji žele uštedjeti i ne trebaju nužno najbrže dostupnu internetsku vezu. Glavna prednost zajedničkog proxyja je njegova niska cijena.
- SSL proxy
“Secure Socket Layer” posredni poslužitelj ili “SSL” proxy omogućava vam dešifriranje podataka između klijenta i servera. Budući da se podaci uplaše u oba smjera, proxy “skriva svoje postojanje i od klijenta i poslužitelja.
Ovi proxyjs su najprikladniji za organizacije i entitete, kojima je potrebna poboljšana zaštita od prijetnji da SSL protokol otkriva i prestaje. Budući da Google preferira servere koje koristi SSL, SSL proxy, kada se koristi za povezivanje s web lokacijama, može pomoći u rangu sadržaja.
Sa druge strane, sadržaj su kristali na SSL proxy ne može se uhvatiti, što znači sljedeće: Ako se ove stranice više puta posjetite, mogu se učitati sporije nego što bi se učitalo da ga posjete jednom, jer jednostavno ne posjećuju uhvaćene informacije o toj web lokaciji.
Zašto koristiti posrednički ili “proxy” server?
Ako samo želite deblokirati web stranicu, proxy server to može jednostavno i brzo. Ne morate ništa da instalirate; Samo posjetite web stranicu tog posredničkog servera i odaberite jednu u zemlji koju želite posjetiti.
Ovo je sjajno rješenje kratkoročnosti za tu web stranicu koja vam uzrokuje probleme. Budući da se proxy serveri mogu naći na Internetu, možete ih koristiti iz bilo kojeg operativnog sistema.
Virtualna privatna mreža
Na prvi pogled, neiskusni korisnik može izgledati kao virtualne privatne mreže, a posredni poslužitelji služe za istu stvar. Podaci prelaze na server, prosljeđujući se na odredište, prima odgovor i dostavlja vam ga kao korisnika. Ali glavna razlika između VPN i proxy poslužitelja odnosi se na način na koji se vaši podaci prosljeđuju na server.
Prije upotrebe VPN-a morate instalirati VPN program računara. Kada ga uključite, plakat će podatke koje šaljete na VPN server, nakon čega će sve ove informacije biti u osnovi nečitljivo. To se naziva “tunelom” ili “tuneliranje”, a ovo je najjednostavnije zamisliti ako zamislite običan tunel u stvarnom svijetu.
Ako se vozite na otvorenom putu, svako može lako i lako vidjeti vašu registracijsku oznaku i može vas identificirati na toj osnovi. Ali ako vozite tunel, niko ko je na otvorenom putu izvan tog tunela može znati ko ste ili da ste u tom tunelu uopšte. Ovo leži najviša prednosti virtualne privatne mreže i to je jedan od najvećih razloga zbog kojih mnogi korisnici koriste jedan od VPN-a dostupnih.
Koje su prednosti i koji su nedostaci korištenja virtualne privatne mreže?
Kao što možete zamisliti, VPNS može poslužiti odlično za maskiranje vaše internetske aktivnosti. Suprotno tome, proxy ili posrednički poslužitelj ne čini vašu internetsku aktivnost anonimno, dok vaši podaci ne doseže sami server. To znači da svako ko gleda na vaše informacije, poput hakera ili vašeg davatelja internetskih usluga može vidjeti šta radite. Budući da VPN uspostavlja tunel sa vašeg računara, nikoga, čak ni vašeg davatelja internetskih usluga, ne vidi šta šaljete i šta primite.
Nažalost, ovaj luksuz nije jeftin. Postoje besplatni VPN-ovi, a ako su osnovni zadaci, oni mogu zadovoljiti. Međutim, postoje razlozi zbog kojih besplatni VPN-ovi ne mogu ispuniti veliki broj potreba korisnika, što znači da ako želite samo najbolje, morat ćete platiti određeni iznos novca za to. Obično su bolji VPN troškovi, iako možete pronaći različite virtualne privatne mreže, koje su dostupne po različitim cijenama.
Pored toga, nakon instaliranja virtualne privatne mreže na računaru, može osjetiti neku vrstu pada performansi. To neće biti uočljivo ako posjedujete ili koristite snažniji računar, ali ako posjedujete 8GB RAM laptop, sa 256 GB prostora za pohranu, koji će pasti u performansu bit će vrlo osjećati, pogotovo ako koristite bolju virtualnu privatnu mrežu.
Alan Milić
Post Koja je razlika između “proxy” i virtualne privatne mreže? prvo se pojavio na PC čipu.
Izvor: ( pcchip.hr / ITRevolucija.com )