back to top

Kako samostalno mjeriti komponente svog Android telefona?

Android telefoni koje koristimo uvijek nose sa sobom problem performansi, tako da redovno izvodimo zaključke o nivoima kvaliteta rada iz njihovih specifikacija.

Pravi test performansi telefona bi zapravo trebao biti benchmark testiranje koji se kao pojam redovno povezuje sa kompjuterima.

Kod Android telefona može se vršiti i benchmark testiranje komponenti, jer je to najbolji način da se dobije uvid u kvalitet rada svih oblasti koje su važne za funkcionisanje uređaja, kao što je npr. procesor ili baterija.

U ovom tekstu ćemo navesti aplikacije koje možete koristiti za benchmark svog Android telefona i opisati kako to možete učiniti.

 

Jesu li referentni testovi korisni?

Kada se dovodi u pitanje relevantnost benchmark testiranja, uvijek treba uzeti u obzir da je to koristan način za dobivanje važnih informacija o uređaju, ali nije jedini metod kojim se testiraju performanse.

Vaš telefon može imati odlične rezultate u benčmark testiranju, ali pravi test za njega je svakodnevna upotreba u stvarnim uslovima.

Benchmark testovi su, jednostavno rečeno, objektivni načini za poređenje performansi telefona i veoma su korisni kada želite da dobijete više detalja o performansama njihovih komponenti.

Samsung Galaxy A32 5G geekbench

Aplikacije potrebne za benchmark testiranje

Za usporedbu vašeg Android telefona potrebne su vam sljedeće aplikacije:

 

SOC testiranje

Nalazi se u vašem Android telefonu SoC ili Sistem na čipu. Za razliku od računara, gde se procesor, grafička kartica i ostale komponente nalaze odvojeno, telefoni obično koriste jedinstveni pomenuti čip koji kombinuje sve komponente u jednu.

Procesor na telefonu i dalje obavlja sve najvažnije zadatke, a ima i određeni broj jezgara.

Da biste testirali performanse procesora na Android telefonu, trebat će vam Geekbench 6 aplikacija jer može pokazati brzinu kroz aktivnost pojedinačnih procesorskih jezgri i svih jezgri zajedno. Posebnu pažnju treba obratiti na rezultate koji uključuju performanse svih jezgara zajedno, jer najbolje odražavaju performanse telefona u realnim uslovima.

Nakon što preuzmete Geekbench 6 aplikaciju, otvorite je i počnite testirati klikom na “Pokrenite CPU Benchmark” opcija na dnu ekrana.

Sve će biti automatski, ali prvo se morate uvjeriti da vaš telefon ne radi u nekom od modova za uštedu baterije, jer će to uticati na konačni rezultat testa.

Nakon što je test završen, biće vam predstavljeni rezultati performansi za aktivnost jednog i svih procesorskih jezgara. Kada kliknete na jednu od te dvije varijante, biće vam prikazane tabele koje prikazuju poređenje vašeg telefona sa drugim modelima testiranim u aplikaciji.

Testiranje grafičke kartice

U Android telefonima ćete naći i grafičku karticu zajedno sa procesorom, a njen zadatak je da renderuje sve slike koje vidite na ekranu.

Njegovo testiranje je korisno jer može pokazati u kojoj mjeri je vaš telefon sposoban za igranje igara.

Treba vam za ovaj test GFXBench aplikacija.

U aplikaciji ćete vidjeti da postoji veliki broj dostupnih testova, ali vam neće svi trebati. Svakako preporučujemo da onemogućite testove koji će pokazati rezultate tzv “van ekrana“ verzija jer ne uzimaju u obzir rezoluciju ekrana vašeg telefona.

Kliknite na “Izbor testa” opciju s kojom ćete odabrati testove koji će se pokrenuti.

Testovi koje preporučujemo su sljedeći:

  • GFX T-Rex
  • GFX Manhattan
  • GFX Manhattan 3.1
  • GFX Car Chase
  • GFX Aztec Ruins Volcano Normal
  • GFX Aztec Ruins Vulkan High
  • GFX Aztec Ruins OpenGL Normal
  • GFX Aztec Ruins OpenGL High.

 

Provjerite je li vaš telefon postavljen na najvišu brzinu osvježavanja (koja se nalazi u postavkama ekrana) ako se radi o uređaju koji može ići preko 60Hz. Uređaji sa maksimalno 60 Hz ne zahtijevaju dodatno podešavanje jer su rezultati unutar aplikacije postavljeni na 60 sličica u sekundi.

Nakon odabira testova, kliknite na “Počni” u gornjem desnom uglu i ostavite telefon neko vreme u neuposlenom režimu.

Rezultati testa će pokazati različite vrijednosti, a na dnu ekrana imate „Uporedite” opcija sa kojom ćete moći da uporedite svoj telefon sa drugim modelima.

PC Mark za Android

Testiranje baterije

Još jedan važan element svakog Android telefona je baterija. Najjednostavniji način testiranja baterije je PC Mark za Android aplikacije koje će vam dati vrlo detaljne rezultate.

Kada preuzmete i otvorite aplikaciju, referentni test koji vam je potreban zove se “Rad 3.0“. Morat ćete ga instalirati unutar aplikacije, pa je potrebno kliknuti na “Instaliraj” dugme. Kada je instalacija završena, kliknite na “Rune” dugme.

Ono što je važno znati prije izvođenja testa je da baterija vašeg telefona mora biti napunjena najmanje 80 posto. Svakako je najbolje ako je potpuno napunjen do 100 posto.

Još jedna stvar koja utječe na rezultate testa baterije je svjetlina, tako da ekran treba postaviti na 120 nita ako želite preciznije rezultate i trebate onemogućiti funkciju automatskog osvjetljenja (auto-brightness).

Ako ne želite da ulazite u detalje, preporučujemo da postavite klizač za svjetlinu negdje ispod polovine. Ova vrijednost će biti optimalna za većinu Android telefona.

Testiranje brzine punjenja

Test koji treba da uradite na kraju je da proverite brzinu punjenja vašeg Android telefona i za to vam ne trebaju nikakve aplikacije.

Ovaj jednostavan test zahtijeva od vas da sami odredite vrijeme. Stavite telefon na punjenje i podesite tajmer na 15 minuta. Kada dobijete obavještenje od 15 minuta, provjerite postotak baterije i poništite odbrojavanje od 15 minuta.

Mnogi moderni Android telefoni imaju brzo punjenje, uz koje se vrijednosti od 60 do 90 posto baterije dostižu za pola sata, pa ćete opisanom metodom mjerenja moći testirati koliko zaista traje punjenje.

Primjena intervala od 15 minuta može biti i za one pametne telefone čije brzo punjenje funkcionira drugačije ili čije punjenje općenito traje duže, samo ovdje, međutim, treba s vremena na vrijeme pratiti nivo baterije kako bi se dobila tačna informacija o tome kada baterija je puna.

Testove koje smo preporučili uvijek je korisno uraditi kako biste dobili potvrdu da je vaš Android pametni telefon zaista uređaj koji je ispunio očekivanja. Odlična stvar je što testovi komponenti obično uključuju poređenje sa drugim pametnim telefonima, tako da možete vidjeti kako se vaš telefon rangira.

U slučaju da su testovi pokazali slabije rezultate nego što ste očekivali, shvatite ovo kao korisnu informaciju koja će vam dati uvid u nedostatke vašeg telefona i dati vam poticaj da kupite uređaj druge marke kada za to dođe vrijeme.

Ervin Mičetić

 

 

Post Kako samostalno mjeriti komponente svog Android telefona? prvi put se pojavio na PC CHIP-u.
Izvor: ( pcchip.hr / ITRevolucija.com )

DRUGI UPRAVO ČITAJU

ne propusti