back to top

Kako troubleshootovati grafičku karticu bez prikaza na monitoru?

Jedna od situacija koja može izazvati glavobolju kod gejmera i drugih korisnika jeste kada ekran računara ne prikazuje sliku. Tada često dolazi do panike jer poruka “Ali signal” upućuje na probleme sa grafičkom karticom, ali korisnik sada nema vidljivu sliku na ekranu što otežava rješavanje problema.

Srećom, u ovakvim situacijama postoje nekoliko opcija koje možete isprobati prije nego što razmislite o kupovini nove grafičke kartice.

U nastavku teksta detaljno ćemo objasniti sve moguće načine na koje možete pristupiti problemu grafičke kartice koja ne šalje video signale na vaš ekran.

gpu

Početne radnje

Prije nego što pređete na složenije aktivnosti, preporučuje se da obavite nekoliko preliminarnih koraka.

Ako je u pitanju nova grafička kartica, provjerite da li je pravilno instalirana. Ako vaša matična ploča ima LED indikatore, provjerite da li se isti svijetle i na grafičkoj kartici.

Većina visokih grafičkih kartica zahtijeva tri konektora (6+2 pina) iz napajanja, pa je važno koristiti tri odvojena kabla kako biste izbjegli moguće probleme. Čak i ako vaša napajanja jedinica ne sadrži tri odvojena kabla za grafičku karticu, provjerite da li imate tačno tri 6+2 pina iz istog kabla.

Također, možete pokušati isključiti i ponovno povezati Display Port/HDMI kabl na drugu grafičku karticu ili drugi priključak na ekranu. Na taj način možete utvrditi da li je problem u priključcima. Također je preporučljivo isprobati sa drugim kablovima ako sumnjate da su trenutni oštećeni ili neispravni.

Potrebno je detaljno provjeriti sve kabele i priključke koji su povezani sa grafičkom karticom i ekranom kako biste bili sigurni da nema problema u ovim segmentima.

Ryzen 5 4600G je APU
Ryzen 5 4600G je APU

Prebacivanje na APU procesor

Ako vaša grafička kartica ne radi, morat ćete pronaći alternativu za slanje video signala na ekran. U tom slučaju, računar sa APU procesorom može biti od pomoći. APU procesor kombinuje procesor i grafičku karticu na istom čipu, što je čest slučaj kod današnjih računara.

U nastavku ćemo opisati postupak za dijagnosticiranje problema sa grafičkom karticom na računaru sa APU procesorom. Računari koji nemaju APU procesor mogu koristiti vanjsku grafičku karticu.

Postupak je sljedeći:

  1. Odvojite video kabl sa grafičke kartice i priključite ga na matičnu ploču.
  2. Prilikom pokretanja računara, više puta pritisnite taster Delete kako biste ušli u BIOS.
  3. U BIOS-u pronađite opciju za omogućavanje integrisane grafičke kartice u sekciji “Napredne postavke”. Na većini matičnih ploča bi trebale biti dostupne opcije “Pokreni grafički adapter” ili “Internal Graphics”.
  4. Sačuvajte nove postavke i izađite iz BIOS-a.

Nakon završetka ovog procesa, ponovo pokrenite računar i trebali biste moći primijeniti neke od preporučenih popravki koje slijede.

 

Ponovna instalacija drajvera grafičke kartice

U nekim slučajevima, stari drajveri grafičke kartice mogu biti problem i treba ih ponovo instalirati.

Display Driver Uninstaller je odličan alat koji vam omogućava da potpuno uklonite stare drajvere grafičke kartice, čime se sprječava moguće greške u kompatibilnosti prilikom instaliranja novih ažuriranih drajvera.

Ponovnu instalaciju drajvera možete obaviti na sljedeći način:

  1. Preuzmite Display Driver Uninstaller sa sljedećeg linka.
  2. Raspakujte preuzetu fasciklu.
  3. Pokrenite datoteku “DisplayDriverUninstaller.exe” sa administratorskim privilegijama.
  4. Izaberite “Select Display Type” i odaberite “GPU”. Ukoliko koristite drugu grafičku karticu umjesto integrisane, provjerite da ste tačno odabrali.
  5. Odaberite opciju “Očisti i ponovo pokreni” kako biste uklonili stare verzije drajvera.
  6. Nakon što se računar ponovo pokrene, možete preuzeti najnovije drajvere sa zvanične web stranice proizvođača vaše grafičke kartice.

VBIOS

Ažuriranje VBIOS verzije

VBIOS ili Video BIOS je skup programa koji se odnose na grafičku karticu ili integriranu grafičku karticu i pruža sve relevantne video funkcije koje koriste programi za pristup video hardveru.

U slučaju kada je grafička kartica odgovorna za nedostatak slike na ekranu, možete pokušati nadograditi računar na najnoviju verziju VBIOS-a. To možete uraditi koristeći alat GPU-Z.

Postupak za ažuriranje VBIOS-a je sljedeći:

  1. Preuzmite alat GPU-Z sa sljedećeg linka i pokrenite ga kao administrator.
  2. Imate mogućnost da sačuvate trenutnu verziju BIOS-a klikom na “Sačuvaj BIOS” dugme.
  3. Posjetite Video Bios Collection na TechPowerUp stranici.
  4. Unesite proizvođača grafičke kartice, njen model, interfejs magistrale i ostale dostupne opcije koje ste pronašli sa GPU-Z alatom kako biste pronašli kompatibilne BIOS datoteke.
  5. Nakon što identifikujete i locirate VBIOS datoteku za vašu grafičku karticu, kliknite na “Preuzmi” dugme pored nje.

Nakon ovog koraka, morate onemogućiti trenutnu grafičku karticu u Device Manager-u:

  1. Desnim klikom na Start dugme otvorite Device Manager.
  2. Proširite meni za “Display adaptere”.
  3. Desnim klikom na neispravnu grafičku karticu odaberite opciju “Onemogući uređaj”.

Zavisno o proizvođaču grafičke kartice, možda će biti potrebno instalirati softver koji povezuje grafičku karticu i BIOS kao posljednji korak. Za Nvidia grafičke kartice koristi se NVFlash, a za AMD grafičke kartice koristi se AMDVBFlash.

Proces za Nvidia grafičke kartice:

  1. Kopirajte VBIOS datoteku u NVFlash folder.
  2. Desnim klikom na Start dugme otvorite “Command Prompt (Admin)”.
  3. Unutar Command Prompt-a unesite komandu “cd” praćeno imenom direktorija gdje se nalazi NVFlash folder.
  4. Unesite sljedeću naredbu: nvflash -6 bios_name – zamijenite “bios_name” dijelom imena BIOS datoteke vaše grafičke kartice.
  5. Nakon dozvole, ponovo pokrenite sistem kako bi se NVFlash sinhronizovao sa novom verzijom BIOS-a.

AMDVBFlash

Proces za AMD grafičke kartice:

  1. Otvorite folder AMDVBFlash i pokrenite datoteku amdvbflashWin.exe kao administrator.
  2. Kliknite na “Učitaj sliku”.
  3. Izaberite ROM datoteku koju ste prethodno preuzeli i kliknite “U redu”.
  4. Kliknite na “Program” i sačekajte da AMDVBFlash završi proces programiranja sa BIOS fajlom.
  5. Ponovo pokrenite računar.

Nakon ovog nešto kompleksnijeg procesa, trebate se vratiti u BIOS i prebaciti prikaz ekrana sa integrisane grafičke kartice na onu koja je ranije imala problema sa slanjem video signala. Također možete ponovo omogućiti istu grafičku karticu u Device Manager-u.

Nedostatak prikaza na ekranu računara može biti složen problem, ali uz opisane korake postoji mogućnost da se grafička kartica vratiti u normalno stanje. Ukoliko i pored svega niste uspjeli riješiti problem, možda je vreme da razmotrite zamjenu grafičke kartice.

Ako je vaša grafička kartica nova i nedavno kupljena, preporučujemo da prvo provjerite mogućnost reklamacije prije nego što nastavite sa dijagnosticiranjem, jer je moguće da je uređaj neispravan.

 

Napisao: Ervin Mičetić

Post Kako popraviti grafičku karticu kada nema displeja na ekranu? prvi put se pojavio na PC CHIP-u.
Izvor: ( pcchip.hr / ITRevolucija.com )

DRUGI UPRAVO ČITAJU

ne propusti