back to top

Ne držite bateriju na režimu “batej sačuvača”!

Iako je to bilo drugačije vjerovalo, to može donijeti veću štetu od prednosti …

Baterija ili “režim uštede energijeUšteda baterije“, Tj.”Nizak režim napajanja“, Odlično je ako želite izvući što više od energije vašeg uređaja.

Ali nedavna istraživanja pokazuju različito. Nije štetno, ali recimo samo da nije dobro ako je ovaj režim dugo na vašem uređaju. Tada može donijeti veću štetu od koristi. Da vidimo dolje o čemu se radi.

Samsung Galaxy S23 + baterija

Ovo bi moglo dalje usporiti vaš pametni telefon

Načini rada za uštedu baterije ne samo da smanjuju aktivnost u pozadini. Također ograničava procesorsku snagu vašeg telefona radi uštede energije. Kao rezultat toga, aplikacije mogu potrajati više vremena za otvaranje, animacije mogu djelovati sporo, a vaše cjelokupno iskustvo može izgledati manje glatko nego što bi trebalo biti.

Ovo usporavanje možda nije očigledno za jednostavne zadatke kao što su poruke ili pregledavanje weba. Ali ako često prelazite između aplikacija, vi liste sa društvenim mrežama koje su pune video zapisa ili uređivanja fotografija, razlika postaje primetna.

Ako igrate igre na svom pametnom telefonu, osjećat ćete se još veći utjecaj. Mnoge mobilne igre oslanjaju se na stabilan broj sličica u sekundi i brzo rehabilitacijsko vrijeme, a obojica pate kada pređete na uštedu baterije, za Android uređaje ili na nisku potrošnju, jer će smanjiti performanse vašeg uređaja. Čak i ako igranje igara nije prioritet, nema razloga da vaš uređaj bude sporiji, posebno cijelo vrijeme, kada nije potrebno.

 

Aplikacije možda ne mogu raditi kako bi trebale

Performanse nisu jedino što utječe na način uštede baterije i način na koji se ne potrošnja energije. Mnoge se aplikacije oslanjaju na pozadinske procese tako da mogu preuzeti ažuriranja, da bi sinkronizirali podatke i ispravno funkcionirali. Kad su ovi procesi ograničeni, često se dešava da se aplikacije ponašaju onako kako bi trebali, odnosno postoje problemi.

Na primjer, aplikacije protoka mogu se zaustaviti neočekivano kada promijenite zadatke. Navigacijske aplikacije možda neće moći ažurirati svoju stvarnu lokaciju. Aplikacije za e-poštu mogu prestati dostići nove poruke dok ih ne otvorite ručno.

Ako koristite usluge skladištenja u oblaku, mogli biste primijetiti kašnjenja u sinkronizaciji datoteka, što otežava pristup važnim dokumentima po potrebi. Ova ograničenja mogu biti korisne kada je vaša baterija gotova, ali mogu otežati i normalno funkcioniranje aplikacija, što može biti smetnje u svakodnevnu upotrebu i produktivnost. Umjesto da automatski radite, morat ćete ih osvježiti, ponovo prebaciti ili riješiti probleme i češće nego što obično trebate.

Važne obavijesti mogu se odgoditi

Jedan od najvećih nedostataka uštede baterije i niskog načina potrošnje je taj što možda nećete dobiti obavijest o nečemu ili ga dobiti kasnije. Aplikacije koje se oslanjaju na ažuriranja u stvarnom vremenu, kao što su platforma za razmjenu poruka, programi za razmjenu e-pošte i praćenja isporuke, možda neće vas obavijestiti što brže.

Ako očekujete važnu poruku ili vremensko osjetljivo upozorenje, ušteda baterije može uzrokovati odgađanja. Obavijesti o visokim prioritetima i dalje će i dalje doći, ali ne tako važne ispravke mogu se zaustaviti dok ne otvorite aplikaciju. To može biti posebno frustrirajuće porukama za razmjenu poruka kao što su Whatsapp i telegram, gdje čak i nekoliko sekundi odlaganja može dovesti do problema sa komunikacijom.

U teškim situacijama, odgađa kodove za autentifikaciju s dva faktora ili upozorenja za hitne slučajeve mogu uzrokovati još veći problemi. Jer čak je i malo kašnjenje važno kada vam je potreban trenutni pristup informacijama.

Iako ćete spasiti bateriju, da ušteda možda ne bude način na koji ste očekivali

Iako je Android-ov način za uštedu baterija i iOS-ove male potrošnje energije pomaže uštedi energije baterije, stvarni utjecaj na trajanje baterije često nije toliko velik kao što možete očekivati. Moderni pametni telefoni su već dizajnirani za efikasno upravljanje energijom, koje se odvija putem prilagođavanja aktivnosti aplikacije na temelju korištenja uzoraka upotrebe.

Veliki broj prednosti odnosi se na stvari koje vaš telefon već radi. U nekim slučajevima konstanta i česta upotreba uštede energije može biti čak i kontraproduktivna. Ručno osvježavajuće aplikacije, ponovno pokretanje pozadinskih usluga ili rješavanje sporog performansi, sve bi to moglo dovesti do više potrošnje energije nego ako bi bio ako pametni telefon ili tablet normalno radili ili kada rade bez rada energije baterije.

Nadalje, mogućnosti poput prilagodljive upravljanja baterijama i automatsko svjetlina nude načine za produženje trajanja baterije, ali ne prekidaju toliko posla i ne utječu na funkcioniranje uređaja.

Također je vrijedno napomenuti da se telefonski baterije prirodno konzumiraju i da čak i ovi načini spašavanja energije neće spriječiti ovaj proces. Umjesto da se oslanjamo na načine uštede energije kao trajnog rješenja, ono što je definitivno dugoročno je optimizacija navika punjenja i prilagođavanje nekoliko postavki tipki.

 

Postoje bolji načini za uštedu uštede energije baterije

Ako vrlo često koristite režim uštede baterije, jer mislite da je to najbolji način za uštedu energije, to nije slučaj. Postoje bolji načini za proširenje trajanja baterije bez žrtvovanja performansi.

Na primjer, postavljanje svjetline ekrana, isključenje mogućnosti kao što su Wi-Fi i lokalne usluge kada nisu u upotrebi, a pojedinačne pozadinske aplikacije mogu izvršiti primjetnu razliku u potrošnji. Provjera statistike potrošnje baterije može takođe pomoći da prepoznaju aplikacije koje nepotrebno konzumiraju energiju.

Neke loše optimizirane aplikacije i dalje troše energiju čak i kada su u mirovanju, a njihova zamjena za učinkovite alternative može dalje doprinijeti tajni baterija i boljoj potrošnji energije.

Umjesto da se poziva na bateriju ili režim s malim potrošnji energije kao idealnim rješenjem, najbolje je koristiti samo kad je zaista potrebno. Na primjer, kada je energija baterije gotova i vaš punjač nije u blizini. Vaš je telefon dizajniran da pruži glatko iskustvo, a njegova nepotrebna granica znači samo da ne dobijate sve što ste platili.

Ivan Hecimović

Post ne držite bateriju na režimu “batej sačuvača”! prvo se pojavio na PC čipu.
Izvor: ( pcchip.hr / ITRevolucija.com )

DRUGI UPRAVO ČITAJU

ne propusti