Koja je razlika između VPN-a i firewall-a? i ako postoji, po čemu se razlikuju ova dva alata? Saznajte u nastavku!
Iako oba služe za zaštitu korisnika od različitih vrsta internet prijetnji, svaka od njih funkcionira na svoj način, pa čak možemo zaključiti da se virtualna privatna mreža i firewall međusobno nadopunjuju.
Ali po čemu se razlikuju i ako imate zaštitni zid na računaru, da li vam je potrebna virtuelna privatna mreža?
Što je VPN ili virtualna privatna mreža (“Virtualna privatna mreža”)?
Sve što tražimo, gledamo ili radimo na Internetu ostavlja određeni internetski trag. Mnogi entiteti prikupljaju različite vrste informacija o korisnicima, koje zatim koriste u različite svrhe i svrhe.
Ponekad je ovo samo prikupljanje informacija u svrhu dizajniranja personaliziranih reklama, ali ponekad se takve informacije mogu prikupiti i za ne baš legalne stvari. Ali zato postoji virtuelna privatna mreža.
VPN radi stvaranjem šifrirane veze između korisnika i Interneta. Tačnije, virtuelna privatna mreža zamjenjuje vaš IP ili vašu mrežnu adresu onom bezbedne lokacije. Nakon toga stvara se utisak kao da korisnik koristi internet konekciju sa druge lokacije u svijetu.

Recimo da pretražujete internet iz svog doma. Vaša IP adresa može lako otkriti vašu lokaciju i druge detalje o vašoj internetskoj vezi.
VPN to mijenja tako što vaš promet usmjerava kroz jedan od svojih sigurnih servera, čineći da izgleda kao da sadržaju pristupate s druge lokacije. Virtuelna privatna mreža ne samo da skriva vaš identitet, već i dodaje dodatni sloj sigurnosti.
Ako neko poput hakera ili čak vašeg ISP-a pokuša da vidi šta radite na mreži, videće samo šifrovane podatke, koji neće otkriti ništa važno, što znači da će ono što radite na mreži biti zaštićeno.
Stepen zaštite naravno zavisi od mnogih drugih faktora, kao što su kvalitet i pouzdanost virtuelne privatne mreže. Ali sa sigurnošću se može zaključiti da svaka virtuelna privatna mreža, posebno ona koja se plaća, pruža solidnu zaštitu u smislu privatnosti i sigurnosti vas kao korisnika.
Šta je zaštitni zid?
Firewall se može objasniti na najjednostavniji način na sljedeći način: zamislite ga kao neku vrstu digitalne barijere, kroz koju sav internet promet mora proći da bi došao do vašeg uređaja ili internetske mreže.
Firewall će skenirati i filtrirati ovaj promet, propuštajući samo ono što zna da je pouzdano ili ono što nije označeno kao kritično, rizično ili opasno. Shodno tome, zaštitni zid će blokirati sve sumnjivo i sve što sadrži ili predstavlja bilo kakvu potencijalnu prijetnju.
Na primjer, ako ste ikada pokušali pristupiti web stranici ili pokušali koristiti aplikaciju i otkrili ste da je blokirana i dobili poruku poput „pristup odbijen“ ili „blokirano zbog sigurnosnih pravila“, to je vjerovatno zbog zaštitnog zida.
Postoje različite vrste zaštitnih zidova. Na primjer, postoje softverski alati koji rade u pozadini računara, ali postoje i uređaji koje koriste kompanije i veći subjekti za zaštitu svojih mreža.

Jednom kada ga instalirate na računar, zaštitni zid stalno traži sve što bi moglo biti sumnjivo ili opasno, kao što su neovlašćeni programi koji pokušavaju da se povežu na vaš sistem, i blokira potencijalne pretnje pre nego što mogu da izazovu štetu.
Koja je najveća razlika između ova dva sigurnosna alata?
Virtuelne privatne mreže i zaštitni zidovi razlikuju se po svojoj glavnoj nameni zbog koje postoje. VPN je fokusiran na privatnost i enkripciju, dok je firewall fokusiran na kontrolu pristupa i blokiranje potencijalnih prijetnji.
VPN je u suštini alat čija je glavna svrha zaštita privatnosti. VPN skriva vašu IP adresu, šifrira vaš internet promet i čini da izgleda kao da gledate ono što gledate s druge lokacije. Ali s druge strane, virtualna privatna mreža vas neće zaštititi od zlonamjernog softvera i virusa.
Firewall, s druge strane, djeluje kao neka vrsta zida između vašeg uređaja i interneta i potencijalnih prijetnji. Firewall konstantno skenira dolazni i odlazni saobraćaj na osnovu unapred definisanih sigurnosnih pravila i zatim odlučuje šta je bezbedno, a šta se može „dozvoliti“, a šta blokirati.

U kojim situacijama i slučajevima je najbolje koristiti VPN?
Najbolje je koristiti VPN kad god želite maksimalno voditi računa o svojoj privatnosti na mreži, ako želite zaštititi svoje podatke ili pristupiti sadržaju koji nije dostupan tamo gdje se nalazite. Tačnije, najbolje je koristiti virtuelnu privatnu mrežu u sljedećim situacijama:
- Kada ste na javnom mjestu i povezani na javnu Wi-Fi mrežu.
Besplatne internet veze, iako su zgodne, nisu baš sigurne. Internet mreže u hotelima, kafićima, aerodromima itd. uglavnom su nesigurni, što hakerima olakšava presretanje vaših podataka. VPN vam zaista može pomoći u takvim situacijama.
- Ako želite pristupiti sadržaju koji je “geo-ograničen”, odnosno koji ne možete gledati na lokaciji na kojoj se trenutno nalazite.
Ako je neki sadržaj blokiran u vašoj zemlji, VPN vam može omogućiti pristup tom sadržaju.
- U slučaju da želite dodatno voditi računa o svojoj privatnosti.
Svakodnevno pregledavanje sadržaja na mreži ostavit će vaš trag na internetu. Ako želite da svoju IP adresu i privatnost sačuvate sigurno, VPN vam može pomoći da učinite isto.

Kada je najbolje koristiti zaštitni zid?
Vatrozid je više fokusiran na odbranu od neželjenih štetnih kodova i programa, koje možete pronaći na Internetu ili koji mogu pokušati da uđu na vaš računar, i imajući to na umu, ovu vrstu alata najbolje je koristiti u sljedećim situacijama:
- Ako koristite internet mrežu ili ste povezani na server koji nije zaštićen.
Vatrozid uvijek dodaje dodatni sloj zaštite, što znači da je uvijek dobro uključiti ga, posebno ako ste povezani na neku mrežu za koju ne znate koliko je sigurna ili je sigurna.
- Ako želite da imate dodatnu zaštitu od štetnih programa.
Vatrozid će vašem uređaju pružiti dodatnu zaštitu od štetnih programa, a dodatni sloj zaštite, posebno s obzirom na različite vrste opasnosti koje vrebaju tokom pretraživanja interneta, nikada nije naodmet.
Naravno, slobodno možete koristiti firewall i virtuelnu privatnu mrežu u isto vrijeme. Oba alata, uz antivirusni program, međusobno se nadopunjuju u smislu pružanja zaštite korisniku od raznih vrsta internet prijetnji i enkripcije Internet prometa, odnosno zaštite identiteta korisnika.
Izvor: ( pcchip.hr / ITRevolucija.com )
Preporučujemo da pročitate:
- Najbolje igrice za slabije računare ili laptope 20 VRHUNSKIH IGARA
- Najbolji laptop za 1000 evra
- Telefoni sa fizičkim SIM karticama su bolji izbor čak i u 2025
- Najbolji “budžetski” Android pametni telefoni za 2024
- Najbolje besplatne Android igrice za tablet
- Kako zaraditi novac igrajući online igrice