Xiaomi Redmi 4A je njihov trenutno najpristupačniji telefon koji košta isto koliko je koštao nasljednik Redmi 1S.
Pametni telefoni su postali više od uređaja za samu komunikaciju. Oni su pametni računari. Kineska kompanija Xiaomi se proslavila u svijetu prodavajući gomile svojih jeftinih gadžeta.
Xiaomi-ev uspjeh u svijetu jeftinih mobitela su obilježili telefoni Xiaomi Redmi 3, Xiaomi Redmi 3s ,Xiaomi Redmi Note 4. Redmi 4A je njihov trenutno najpristupačniji telefon koji košta isto koliko je koštao nasljednik Redmi 1S koji je lansiran na tržište davne 2014.
Njihova misija je jednostavna: napraviti najbolji telefon na tržištu koji će istovremeno biti jeftin i na taj način se takmičiti sa gigantima kao što su Samsung i Apple. Da li je ovaj kineski gigant uspio u svojoj misiji sa ovim telefonom? Mi mislimo da jeste, a u ovom članku ćete vidjeti zašto.
Svi znamo koliko Xiaomi voli izbacivati nove telefone na tržište. U prosjeku se čini kako izbacuju nekoliko telefona mjesečno, što vjerujemo da ćete se složiti sa nama, je stvarno puno. Nekada određeni mobitel bude u centru pažnje, da li zbog dizajna, kamere ili odnosa specifikacija i cijene.
Zbog toga ima modela koji manje privuku pažnju, tj. provuku se, a da nismo ni svjesni da su najavljeni.
Mi ćemo danas reći nešto o jednom od takvih pametnih telefona, Xiaomi Redmi 4A. Danas ćemo u ovoj recenziji vidjeti sta nam ovaj telefon donosi novo i koliko ga se isplati uzeti.
Xiaomi Redmi 4A Dizajn
Jedna od najimpresivnijih stvari o Redmi 4A je njegov dizajn. Xiaomi tvrdi da je napravio bolju verziju dizajna koji je imao Mi 4i. MI 4i, međutim, bio je mobitel srednje klase koji je gotovo tri puta imao veću cijenu od Redmi 4A prilikom lansiranja u 2015. godini. U suštini, mi govorimo o prijatnom dizajnu koji uglavnom ima oblik pravougaonika sa prijatno zaobljenim ivicama.
Ako ste ikada prethodno raspakivali ovaj telefon kupljen iz inostranstva, onda nista novo vas neće čekati u kutiji. Imate uputstvo za korištenje, usb kabal, i punjač. Sve kao što se i obično dobija. Što se dizajna tiče ni tu nema nekih iznenađenja. Xiaomi Redmi 4A takođe ima tradicionalni dizajn koji ima svaki Xiaomi telefon.
Baterija se ne može zamijeniti, a telefon ima metalno kućište. Ako se zagledate malo bolje primjetićete da ima par razlika u dizajnu između Xiaomi Redmi 4 i Xiaomi Redmi 4A. Zadnja kamera koja se nalazi u gornjem lijevom uglu zajedno sa LED flashom, nije izbočena. Sama kamera je pristojna, ali ćemo o tome malo kasnije.
MI logo se nalazi na zadnjoj strani telefona, a ispod njega su zvučnici. Dugmići su taktilni, a napravljeni su od metala. Na dnu se nalazi regularni Micro USB port. Budući da je prednja strana telefona bijela, okviri se čine debeli, iako ne smetaju u korištenju zahvaljujući displeju.
Ono što je jako bitno je da je telefon zaista lagan. Težak je 132 grama i jako je lako nositi ga okolo. Kompaktan je i tanak, a mjere su 139.5 x 70.4 x 8.5 mm. Ovo ga čini čak tanjim i kompaktnijim od njegovog rođaka Redmi 4.
Xiaomi Redmi 4A displej
Redmi 4A dolazi sa prilično dobrim zaslonom. Ekran je oštar i boje su jarke. Svjetlina nije previsoka u odnosu na neke druge telefone kao što su Moto G4 Plus, ali mi nismo pronašli nikakve probleme tokom korištenja zaslona na izravnom sunčevom svjetlu.
U stvari, nama je njegov prikaz idealan za ?čitanje. Što se tiče specifikacija, vidjećete da ekran nije nešto pretjerano dobar. Ekran je 5 inča sa 1280 x 720p rezolucijom(294 ppi), ali nećete biti razočarani tokom korištenja.
Xiaomi Redmi 4A hardver i performanse
Budući da je ovo niskobudđetni telefon, nemojte oćekivati ništa posebno od njega. Redmi 4A obrađuje gotovo svaki zadatak s minimalnim zaostatkom i za svakodnevnu upotrebu poput korištenja pretraživača ili gledanje nekoliko videa, Snapdragon 425 čip unutar njega je sasvim dovoljan .
Imajte na umu da je glavna razlika između Snapdragon 430 koji pokreće Redmi 4 (pa čak i Nokia 6) i Snapdragon 425 unutar redmi 4A je GPU koji se nalazi u njima. Redmi 4 dolazi s Adreno 505, a Redmi 4A ima malo sporiji Adreno 308.
Igranje igrica na ovom telefonu je prijatno iskustvo. Tu i tamo se osjetio preskok par frejmova, ali je telefon bio u stanju da se sasvim dobro izbori sa igricama kao što su Asfalt 8 i Real Driftt Racer, bez nekih bitnijih problema. Aplikacije i igrice su se otvarale veoma brzo. Za svakodnevnu upotrebu 2GB RAM-a i Snapdragon 425 bi trebali biti dovoljni za neometan rad.
Možemo reći da telefon nema problema sa pregrijavanjem, čak i nakon pola sata igranja igrica ili intenzivnog korištenja pretraživača, što je dobar znak.
Što se tiče trajanja baterije, mogli smo cijeli dan koristiti telefon bez problema, a ima 3000 mAh. To uključuje umjerenu potrošnju poput pregledavanja sadržaja na browseru sat vremena, gledajući par videa na youtube i razgovor oko sat vremena.
Aplikacije za dopisivanje i internet imaju tendenciju da brzo troše bateriju , ali ipak, ako umjereno koristite telefon, baterija će trajati cijeli dan, bez puno problema.
Xiaomi Redmi 4A kamera
Telefon dolazi s 13 MP f / 2.2 kamerom na leđima i 5MP kamerom na prednjoj strani . Zadnja kamera je prilično pristojna, i uspijeva zabilježiti veoma jasne slike, pod dobrim svjetlom podrazumijeva se.
Slike u slabijim svjetlosnim uslovima su loše, ali vam HDR mod može pomoći da prevaziđete problem slabog svjetla, barem u većini slučajeva.
HDR mod je bio u stanju zabilježiti puno bolje fotografije u zatvorenom prostoru,gdje podrazumijeva se nije bilo puno svjetla.
Prednja kamera je takodje pristojna, tj. dobra je za obične selfije. Ništa neobično,upravo ono što se može očekivati od telefona čija je cijena ispod 120 dolara.
Xiaomi Redmi 4A softver i karakteristike
UI je gladak i animacije su fluidne kao što je slučaj sa većinom uređaja koji koriste MIUI 8 operativni sistem. Telefon trenutno pokrece Android 6.0.1 sa MIUI 8. Softver nam dolazi sa svim osnovnim funkcijama koje se mogu naći na MIUI 8, uključujući Second Space i Dual Apps. Second Space je kao drugi telefon unutar postojećeg telefona.
To vam je kao drugi mod, kojem možete dodijeliti određenu temu i aplikacije koje će prikazivati. Zgodna stvar kada vas drugovi, ili neka djeca mole da im date telefon da igrate igrice, a vi upalite Second Space i onda im pokažete kako nemate igrica. Naravno ima i druge svrhe ova opcija mi smo naveli samo jednu od njih.
Možete postaviti lozinku i tako se osigurati, a prebacivanje aplikacija je lagano. Prebacite se na stari prostor, tj. prvobitni (koristeći ikonu u traci obavještenja ) i svi podaci koje ste imali na tom prostoru su vam dostupni.
Pametan način pomoću kojeg možete jednim klikom svoj telefon preobraziti u službeni, bez aplikacija koje skreću pažnju kao što su Instagram, Facebook itd.
Ako želite saznati kako poboljšati efikasnost na društvenim mrežama, tako da provodite vremena samo onoliko koliko je neophodno kliknite ovdje da pročitate naš članak i sačuvate dragocjeno vrijeme kojeg sa razvojem tehnologije imamo sve manje. Možete takođe imati duplikate aplikacija,što je još jedna od pametnih mogućnosti MIUI 8.
Zadnjih par sedmica sam koristio ovaj telefon kao primarni uređaj i čak iako je jako lagan, možete telefonirati satima bez ikakvih problema.
Xiaomi Redmi 4A recenzija zaključak
Sve u svemu, Xiaomi redmi 4A je prilično pristojan smartphone po svojoj cijeni. Ako ste u potrazi za telefonom koji je kompaktan, lagan i može se suočiti sa većinom zadataka bez puno muke, onda je Redmi 4A za vas.
Telefon izgleda prilično dobro, ekran je svijetao i dobar za čitanje i cjelokupno iskustvo je dobro. Kamera je mogla biti bolja, ali za par slika s vremena na vrijeme, obaviće svoj zadatak kako treba.
- Prednosti telefona: dobar dizajn, korektna kamera, dobra baterija, i brz rad.
- Mane: stariji softver, kućište nije metalno.
- Najbitnije: najbolji mobitel koji za taj novac možete uzeti, a vjerujemo da će dugo držati tu titulu.